Adaptacja poddasza

Adaptacja poddasza

Poddasze jest miejscem niezwykle przez nas lubianym, choć w wielu domach nie jest ono optymalnie wykorzystane. A to mnóstwo przestrzeni, którą można zarządzając w sprytny sposób wykonać cudowne miejsce do wypoczynku, relaksu, a nawet po prostu do mieszkania na co dzień. Często właśnie miejsce go uwielbiamy, ale niezbyt wiemy jak się zabrać za jego wykonanie i wykończenie w naszym domu.

Wykorzystaj naturalne elementy konstrukcyjne

Wszelakie belki i widoczne elementy dachu w przypadku niektórych typów poddaszy można spokojnie zagospodarować i zrobić z nich dodatkowo atut jednocześnie oszczędzając spore pieniądze na całej adaptacji. To właśnie te elementy, które zdaniem wielu osób należy koniecznie zakryć, ale wiele doświadczonych w urządzeniu poddasza osób wie doskonale, że można je przekuć w atut.

Skośne ściany – lepszy styl

Stylistycznie również wiele zyskasz na ukośnych ścianach. Dobrze można zaplanować przestrzeń na nich i użyć odpowiednich kolorów w celu powiększenia przestrzeni jeszcze mocniej optycznie. To sprawi, że mimo braku tych kilku metrów nasze poddasze będzie się wydawało nader duże. Skośne ściany jak widzimy na wielu przykładach mogą stać się niesamowicie dużym atutem.

Ścianki działowe

Tak prosty zabieg jak wykonanie dodatkowych ścianek działowych na poddaszu daje niesamowicie duże możliwości w wielu wypadkach i pozwala na jeszcze lepsze zagospodarowanie przestrzeni zwłaszcza w przypadku, gdy mamy dużą rodzinę i chcemy podzielić przestrzeń na przykład pomiędzy dzieci. Dobrze podzielone poddasze pozwoli na znacznie lepsze zarządzanie całą jego przestrzenią i sprawi, że mieszkać się w nim będzie przede wszystkim bardziej wygodnie i praktycznie. Takie ścianki działowe często są wręcz koniecznością zwłaszcza w starych domach gdzie zwykle poddasze jest w formie jednego pomieszczenia. Dobrze będzie więc taką przestrzeń w jakiś rozsądny sposób podzielić na mniejsze pokoje.

Koszty całości

Wiele osób podejmując się takiego przerobienia poddasza na użytkowe martwi się przede wszystkim dużymi kosztami jakie będzie musiało z tego tytułu ponieść. Rzeczywiście dość drogie są okna dachowe, ale poza nimi nie poniesiemy zbyt wielu dużych kosztów. Poddasze użytkowe może finalnie okazać się nawet tak samo tanie jak wszystkie inne pomieszczenia. Z większych prac budowlanych czekać nas może jedynie dobudowywanie ścianek działowych. W zależności od wybranej metody ich dobudowania będzie to jednak czasami również bardzo proste i nie będzie generowało zbyt dużych kosztów.

Poddasze użytkowe jest niezmiernie ciekawym pomysłem dla wszystkich poszukujących znacznego powiększenia przestrzeni w swoim domu. W nowoczesnych projektach zwykle od razu jest uwzględnione, a w starych domach jest całkowicie do zrobienia w całkiem niedużych kwotach pieniędzy. Dobrze będzie zlecić wszystkie prace budowlane i remontowe specjalistom, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie w przygotowywaniu takiego poddasza jako miejsca do mieszkania w sposób komfortowy i wygodny dla nas.